Nagietek

 

Nagietek (łac. Calendula officinalis) jest popularnym kwiatem, który rośnie w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Nie bez powodu często nazywa się go nagietkiem lekarskim. Wszędzie tam, gdzie występuje, znane i wykorzystywane są jego nadzwyczajne lecznicze właściwości. Medycyna naturalna zna bardzo wiele sposobów jego wykorzystywania, zarówno jeśli chodzi o stosowanie zewnętrzne, jak i spożywanie wszelkiego rodzaju naparów.

Ma bardzo silne działanie oczyszczające organizm, chroni przed szkodliwym wpływem bakterii, wirusów i grzybów. Używa się go też jako leku przeciwzapalnego i rozkurczowego, intensywnie regeneruje i nawilża skórę, stąd też z powodzeniem stosowany jest jako składnik kremów i kosmetyków.

Wśród zastosowań wewnętrznych nagietka można wymienić przeciwdziałanie nieżytowi żołądka, nadkwaśności, bakteryjnyn chorobom układu pokarmowego, skutecznie leczy wrzody żołądka i dwunastnicy. Posiada także właściwości hamujące wzrost nowotworów oraz wzmacnia odporność organizmu. Nagietek obniża też ciśnienie.

Poleca się go osobom, które są w trakcie rekonwalescencji po operacjach. Ma nieoceniony wpływ na stan żołądka, ponieważ zwiększa produkcję soku  żołądkowego, poprawia trawienie i łagodzi bóle związane z jego zaburzeniami. Kobiety na całym świecie doceniają fakt, że przynosi ulgę podczas bólów menstruacyjnych.

Stosowany zewnętrznie w formie kremów czy maści jest używany do leczenia hemoroidów i żylaków, skutecznie wpływa na proces gojenia się ran skóry oraz oparzeń. Nagietek pomaga także przyspieszyć gojenie się odleżyn i odmrożeń, dobrze działa także przy mniej poważnych, ale uciążliwych dolegliwościach, takich jak spierzchnięte i suche wargi.

Poleca się go również w przypadku infekcji gardła, jamy ustnej i krtani, łagodzi też objawy stanów zapalnych narządów rodnych.

Nie ma przeciwwskazań co do tego, kto powinien stosować środki oparte na nagietku, kwiat ten jest wyjątkowo bezpieczny i wszelkie jego działanie dla zdrowia jest wyjątkowo korzystne. Warto też zauważyć, że oprócz ciała przynosi też uspokojenie nerwów.

Wysokiej jakości produkty z nagietka można dostać tutaj.

Płatki Nagietka - Herbatka Ekologiczna

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *